Čisté Beskydy, RunGo Razovité pětky a Night Run

update-20-dubenO víkendu 18.-19. dubna jsme byli akční. V sobotu v poledne Honza s Vaškem v Bělském lese v Ostravě běželi RunGo závod na 10 kilometrů a o malinko později náš přespolní Petr startoval na Pardubickém vinařkém půlmaratonu. Petr4 večer vedl kamarádku na jejím prvním závodě na 10 kilometrů na ostravském Night Runu. V neděli jsme se pak v počtu 8 dobrovolníků sešli a v rámci akce Čisté Beskydy nasbírali hromadu odpadu na Palkovických hůrkách.

Kromě toho, že jsme si v sobotu hezky zazávodili, stojí za zmínku asi více ten dobrovolný úklid.

pardubice-21 rungo-10 nighrun-10

Akci „Poděkuj horám – Velký jarní úklid Beskyd“ na sobotu zorganizovala iniciativa Čisté Beskydy a zúčastnilo se ho na 500 dobrovolníků na 15 místech Beskyd. (22. dubna je Den Země, o tomto víkendu se proto uklízelo všude možně.)
My uklízeli až v neděli a na Palkovických hůrkách už tedy spíš v předhůří Beskyd. Vyšlo nám lepší počasí než všem sobotním dobrovolníkům. Kromě toho, že nás organizátoři akce zmínili a citovali ve své tiskové zprávě, jsme měli i štěstí ve slosování o věcné ceny, což odměnou za přehrabování se v odpadcích potěšilo. 🙂

Kolik jsme toho nasbírali můžete vidět na fotce – a to jsme prošli jen malou část Hůrek. Je to smutné. Za lesníkama je s otevřenýma očima vidět větší spoušť, než jen pokácené stromy, to samé platí o „turistech“, kteří paradoxně největší nepořádek dělají tam, kde mají připravený i odpadkový koš… Zajímavým úkazem jsou „pořádní nepořádníci“, kteří než tu petlahev/plechovku odhodí do svahu nebo křoví, ji aspoň zmačkají, aby tam nezabírala moc místa, nad tím zůstává rozum stát. Stejně jako nad vyvezenou stavební sutí nebo kusy aut.

Podobné akce jsou potřeba, i když problém „řeší“ jen kosmeticky.

—Petr Štverka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *